CELEBRATE Achievers 2018

November 11, 2018 | Girls’ College

ACADEMIC ACHIEVERS

Dux Scholar for 2018

Jennavieve Williams with an overall average of 90.2%, academic honours, a distinction certificate and excellence in 8 subjects with 5 subject awards.

Jennavieve Williams

Excellence in 8 subjects

Academic Honours (17)

Congratulations to the following students who obtained Honours and Distinction certificates:

Zabanguni Phakathi

Excellence in 4 subjects

Madison Crews

Excellence in 5 subjects

Micaela Davids

Excellence in 5 subjects

Cameron Smith

Excellence in 5 subjects

Sian Wilson

Excellence in 5 subjects

Amanda Aitken

Excellence in 6 subjects

Hayley Fawcett

Excellence in 6 subjects

Leila Fernandes

Excellence in 6 subjects

Chantelle Guise-Brown

Excellence in 6 subjects

Caroline Mack

Excellence in 6 subjects

Keisha Vythilingham

Excellence in 6 subjects

Gabriella Karis

Excellence in 7 subjects

Teagan Niemand

Excellence in 7 subjects

Tyla Van Ryswyck

Excellence in 7 subjects

Kate Pringle

Excellence in 8 subjects

Stephanie Viljoen

Excellence in 8 subjects

Academic Colours (16)

Claire Dieltjens, Melissa James, Taryn Lahoud, Alexandra Botha, Natasha Finger, Alexia Galatis, Khensani Macheke, Sanda Nyoka, Jessica Assenmacher, Kelly Campbell, Camryn Fenthum, Tatum van Heerden, Una-Kelly Donnelly, Chante du Preez, Jessica Groves, Carli Wagner.

Subject Awards

Congratulations to the following students on their award as the TOP student in the following subjects for Matric 2018:

 Molly Adeniji Computer Applications Technology
 Bothlale Boikanyo  1st Additional Language Sesotho
 Jodi Carr  Music (shared)
 Chante du Preez  Music (shared)
 Hayley Fawcett  English Home Language (shared)
 Chantelle Guise-Brown   Dramatic Arts
 Megan le Roux  Mathematical Literacy (shared)
 Kamogelo Molapisi

 1st Additional Language isiZulu

 Rene Ndambo  Mathematical Literacy (shared)
 Teagan Niemand  Geography
 Carli Wagner  1st Additional Language Afrikaans (shared)
 Rochelle Weimer  Advanced Programme English
 Gabriella Karis  History, Business Studies
 Stephanie Viljoen                         Accounting, 1st Additional Language Afrikaans (shared),   Advanced Programme Mathematics (shared)
 Cameron Smith                                                Visual Arts, Life Orientation, English Home Language (shared),   1st Additional Language Afrikaans (shared)
 Jennavieve Williams                                                     Mathematics, Information Technology, Life Sciences,   Physical Sciences, Advanced Programme Mathematics   (shared)

 

CULTURAL ACHIEVERS

Jennavieve Williams

Excellence in 8 subjects

 

Edith Mugadza

Debating Service Award

Chantelle Guise-Brown

Drama Award

Jodi Carr

Music Service Award

 

Sisipho Makolomakwe

Technical Service Award

 

Noor Albarudi

Visual Arts Award

Bongiwe Dhlomo

Cultural Mask All Rounder Award

SPORTS ACHIEVERS

Cayleigh de Sousa

Service to Sport

 

Kimberley Owen

Sportsmanship Award

Kirsten Nolan

Sports Woman of the Year

 

ROUND SQUARE ACHIEVERS

Tatum van Heerden

King Constantine Award - Round Square Award

 

Zanele Nzau

Langa-Royds~Nolte Award - Service

Amanda Aitken

Lindsay Bennett Award - Altruistic Service