Achievements in February

February 26, 2018 | Girls’ College


We are very proud of Botlhale Boikanyo, who was asked to perform at the South African Premiere of Black Panther at the Market Theatre along with a host of other SA performing arts royalty.

Botlhale Boikanyo


Joda Kgosi

Harmony performed at the Duke's Valentine's Concert. Jodi Kgosi received a riotous standing ovation for her rendition of Grenade.  Our grateful thanks to our staff Mr Sibeko and Mrs Oelofse for their hard work in guiding and training our singers. 

Harmony performing at the Dukes Valentines' Concert


120 students from Gauteng converged on Mears Hall for the 7th Annual Phyzz Fest.  

Phyzz Fest Girls' College performers

Photo credit: Loredana Borello


Our orchestra, Sancta Symphonia rehearsed all weekend before performing with Kingsmead, Oprah Winfrey Leadership Academy and Trinityhouse in a massed orchestra item arranged by our very own conductor Eddie Clayton.

A third of the massive orchestra

Jennifer Everett & Chante du Preez performed a duet on the flute.  


More than a 5th of the Girls' College are members of the choir.  They went off to Camp Konka to prepare for the World Choir games that will take place later on this year.

Choir Camp

Photo credit: Peta Hanly


Thank you to the girls in these two bands that performed so brilliantly at our Open Day.

Marimba Band performing at Open Day


Our Senior debators won 3 out of 3 debates against St Mary's, KES and Sacred Heart. Congratulations to Jemma Jenkins-Ferret who attended the trials for the SA debating team and was selected as a reserve for Team SA. She is a member of the SA "A" team a development side.

Jemma Jenkins-Ferret


Congratulations to Ashton van Heerden on her selection to the Gauteng U15B Central Tennis Team.

Ashton van Heerden


At the Wemmer Junior Regatta we celebrated the following great results:

U14 A Quad - silver - Jemoma Antoncich, Jenna Markgraaf, Keri Cutler, Grace Leech & cox - Electra Teichman.
U14 Oct - silver - Electra Teichman, Kelley Judelson, Katie Gouws, Brigitte Kappler, Malaika Sibanda, Shannon Vermaak, Amy McNally, Catherine McConnell.
U14 Scull - bronze - Jemma Antoncich  
U14 double - silver - Jemma Antoncich, Jenna Markgraaf.  Bronze - Grace Leech, Zoey Mpofu.

U15 A Scull - gold - Shelby Schoeman.  Silver - Skye Tucker
U15 A Double - gold - Shelby Schoeman & Skye Tucker
U15 Quad - bronze - Shelby Schoeman, Skye Tucker, Shade Peleowo, Lilita Ngcwemba and cox Kaileen Govender
U15 B Scull - bronze - Shade Peleowa
U15 C Scull - gold - Shannon Reid, Silver - Emma Aitken
U15 B Double - bronze - Jessica van Kan & Shannon Reid

Photo credit: Gillian Gouws

Photo credit: Gillian Gouws

Photo credit: Gillian Gouws

Photo credit: Gillian Gouws



St Stithians College is proudly in the lead after the first SANESA qualifier with 10975 points!   The top results after the first round are as follows:

Discipline - Class - Rider - Place
WORKING RIDING  (WR) Class H3WR03 Erin Jean Bastion 2nd
IN-HAND UTILITY (InU) Class H2InU01 Erin Jean Bastion 1st
PERFORMANCE RIDING  (PR) Class H0PR01 Kiara Simpson 1st
PERFORMANCE RIDING  (PR) Class H1PR02 Kristin Leeming 3rd
JUMPING (SJ) Class H2SJ05 Kristin Leeming 2nd
WORKING RIDING  (WR) Class H1WR02 Melissa James 1st
DRESSAGE (DR) Class H1DR02b Piper Crow 3rd
WORKING HUNTER  (WH) Class H1WH01 Piper Crow 1st
SANESA PRIX CAPRILLI  (PC) Class H3PC01a Piper Crow 2nd
SANESA PRIX CAPRILLI  (PC) Class H3PC01b Piper Crow 3rd
JUMPING (SJ) Class H2SJ05 Stephanie Court 1st
JUMPING (SJ) Class H2SJ06 Stephanie Court 2nd
EQUITATION (EQ) Class H3EQ04 Tshedza Matiwaza 2nd
JUMPING (SJ) Class H3SJ07 Tshedza Matiwaza 2nd
HANDY HUNTER (HH) Class H3HH01 Tshedza Matiwaza 1st
WORKING RIDING  (WR) Class H1WR02 Zoe Norton 3rd

Photo credit: Michelle de Souza

Photo credit: Michelle de Souza


Congratulations to Tiffany Uys, Katerina Gabriel and Kamryn Norton who competed in the Valentine's 10Km night race.  Kamryn was placed 2nd in her age category which is outstanding.

Kamryn Norton

Congratulations too to Mr Pierre le Roux for running his first marathon in a time of 4:28.  He and his wife are training for the Comrades Marathon this year.

Mr P le Roux

Striders Results this month:  Katerina Gabriel obtained the fastest time for 4km with 19 min, Christina Holme in 2nd position with 20 min.  Georgia Fourie is most improved and Tayla Orsmond has the best attendance.

Katerina Gabriel


The water polo 1st team have had extraordinary successes this month and are now proud gold medallists of both the Reef Cup and the Old Mutual Roedean tournaments, where they won R30 000 prize money for their Community Partnership - Hearts of Hope.  Leila Fernandes, Kate Hinrichs, Zanne Smit, Jennifer Everett and Una-Kelly Donnelly were selected for the tournament team at the Roedean tournament and Leila, Kate, Zanne, Nicolle Cronje and Tatum Lomax were included in the Reef Cup tournament team.  Leila was also named Defender of the tournament at the Reef Cup.

Old Mutual Prestige Cup Winners

Old Mutual Tournament Team - Zanne Smit, Jennifer Everett, Una-Kelly Donnelly, Leila Fernandes, Kate Hinrichs

Reef Cup Winners

Reef Cup Tournament Team

Zanne Smit, Tatum Lomax, Leila Fernandes (Defender of the Tournament), Kate Hinrichs, Nicolle Cronje

Kate up against Ane from Roedean

Photo credit: Bianca Prinsloo

Zanne totally focused on the ball

Photo credit: Bianca Prinsloo

The U14 water polo team won 8 out of 8 matches at the Beaulieu Festival, so it looks as if we will continue to have success year on year with this sport.

U14 team - won 8/8 matches


The night gala was as supported by the school on a beautiful evening. St Stithians split their team into Blue and Red (two even splits) and Blue and Red were placed 1st and 2nd that evening against 8 other local schools.

Photo Credit: Paul Statham

Photo Credit: Ruth Everson


Our girls went to Tanzania (and Zanzibar) for their Junior Round Square Conference.

Round Square delegates with Mrs Kathy Aitken


Claudia Dobson received her provincial colours from the Gauteng Karate Federation. She competed at the Trials held on Saturday 24th February and won gold.
She will compete at the Nationals in Durban on the 23rd to 24th March to be ranked and selected for the Zone 6, WKF Youth Cup League, African Cup, and WorldWKF Championship later this year.

Claudia Dobson